To popularnie przyjęta nazwa laserów, których wiązkę można przesyłać za pomocą światłowodów. Jest to możliwe dzięki odpowiedniej długości fali światła uzyskiwanego z rezonatorów. W przypadku laserów molekularnych CO2 długość fali wynosi 10,63 um (mikrometr), dla laserów typu fiber jest to ok. 1 um (mikrometr).
Obecnie najczęściej stosowane lasery fiber to:

  • dyskowe
  • włóknowe
  • prętowe
  • diodowe

W przypadku laserów stosowanych w TREKO LASER jest to połączenie lasera diodowego i dyskowego, co daje duże bezpieczeństwo użytkowania w przypadku cięcia materiałów o małej absorpcji, takich jak miedź i mosiądz.
Każdy laser typu fiber jest bardzo niebezpieczny dla ludzkiego oka, należy o tym pamiętać, przestrzeń robocza musi być całkowicie odizolowana od otoczenia.
Lasery na ciele stałym wykorzystywane są m.in. w medycynie – podczas operacji na oku, gdzie w sposób kontrolowany za pomocą wiązki lasera o małej mocy można korygować wady wzroku lub używane podczas operacji, gdzie wykorzystywanie światłowodu pozwoliło na wprowadzanie promieni laserowych do jam ciała.
W przypadku urządzenia do obróbki 3D można obrabiać laserem wytłoczki, elementy po gięciu i spawaniu, profile i rury, a wykorzystanie światłowodu w prosty i bezpieczny sposób pozwala doprowadzić wiązkę do obrabianego przedmiotu. Jako źródło energii niezbędnej do spawania laserowego, również z powodzeniem można stosować lasery typu fiber, co dzięki pracy naszych wykwalifikowanych fachowców, realizowane jest w TREKO LASER.
Lasery typu fiber znalazły zastosowanie w obróbce stali, zarówno w wycinaniu i spawaniu. Technologia fiber jest cały czas rozwijana, niestety nie jest na razie w stanie całkowicie zastąpić laserów CO2, z uwagi na pewne ograniczenia technologiczne i fizyczne. Ciągłe zwiększanie mocy laserów stosowanych w wycinaniu powoduje, że technologia ta staje się coraz skuteczniejsza w znacznie większym zakresie ciętych gatunków i grubości. W TREKO LASER, do wycinania blach, stosowane są lasery typu fiber, o mocy do 5 kW.